Sorbet możemy podawać do wykwintnych dań z mięs, np. steków, lub mogą być świetnym dodatkiem do koktajli z mocniejszymi alkoholami.
Składniki:
10 dużych dojrzałych pomidorów
2 gałązki świeżego rozmarynu
1 łyżka masła
Sposób przygotowania:
Pomidory parzymy, obieramy ze skóry i kroimy w drobną kostkę. W garnku rozpuszczamy masło, wkładamy pokrojone pomidory, zalewamy ½ szklanki wody oraz dodajemy rozmaryn. Po zagotowaniu, gotujemy wszystko jeszcze 15-20 min.
Z ugotowanej masy wyciągamy rozmaryn , miksujemy a na koniec całość przecieramy przez sito. Mrozimy, bardzo często mieszając, aby nie powstała zmrożona tafla, a delikatna granita.
Do masy możemy dodać odrobinę sambalu lub 200 g malin. Wtedy sorbet nabierze ostrzejszego lub słodszego charakteru. Sorbet możemy podawać do wykwintnych dań z mięs, np. steków, lub mogą być świetnym dodatkiem do koktajli z mocniejszymi alkoholami.
Podajemy na ciepło lub na zimno jako samodzielne danie lub np. jako dodatek do dań z grilla. Do tarty świetnie pasują sosy na bazie śmietany lub jogurtu (czosnkowy, tzatzyki, gzik).
Składniki:
1 kg dojrzałych pomidorów
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka bazylii suszonej
1łyżeczka suszonego oregano
1 opakowanie mrożonego ciasta francuskiego
3 łyżki stołowe masła
200 ml śmietany 36% (ewentualnie 30%)
2 jajka
5 łyżek mąki pszennej
Sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Pomidory parzymy, obieramy ze skórki, kroimy w drobną kostkę i dusimy na maśle ma gęstą pastę. Pod koniec dodajemy oregano i bazylię oraz odrobinę soli do smaku.
Rozwałkowujemy ciasto francuskie i rozkładamy w foremce do wypieków lub tortownicy. Ciasto nakłuwamy widelcem i nakładamy przestygniętą masę pomidorową.
Śmietanę i jajka dokładnie mieszamy, dodajemy mąkę, sól i pieprz i mieszamy dopóki nie pozbędziemy się grudek. Zalewamy ciasto z masą pomidorową. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy w 170ºC przez ok 20-25 min.
Podajemy na ciepło lub na zimno jako samodzielne danie lub np. jako dodatek do dań z grilla. Do tarty świetnie pasują sosy na bazie śmietany lub jogurtu (czosnkowy, tzatzyki, gzik).
Salsa wyśmienicie pasuje do potraw z grilla, ale sprawdza się też jako dodatek do kanapek, parówek czy jajecznicy na śniadanie.
Składniki:
2 pomidory
1 mała czerwona cebula
mały pęczek świeżej kolendry lub natki pietruszki
½ papryczki chili
1 łyżka oliwy z oliwek
sok z limonki do smaku
sól
Sposób przygotowania:
Pomidory oraz cebulę kroimy w bardzo drobną kostkę. Opcjonalnie, jeżeli lubi ostre smaki, dodajemy też drobno pokrojoną papryczką chili. Siekamy kolendrę lub natkę pietruszki i dodajemy do warzyw. Polewamy wszystko oliwą z oliwek, zakrapiamy sokiem z limonki do smaku. Mieszamy.
Ilość poszczególnych składników można dowolnie modyfikować według własnych preferencji. Można dodać do niej różne inne składniki jak oliwki, czosnek czy zwykła papryka.
Salsa wyśmienicie pasuje do potraw z grilla, ale sprawdza się też jako dodatek do kanapek, parówek czy jajecznicy na śniadanie. Idealnie pasuje również na różnego rodzaju imprezy.
Jest świetnie orzeźwiającym napojem na gorące dni, pasuje do podawania na grillu.
Składniki:
Ok 1 kg dojrzałych pomidorów
300 g malin świeżych bądź mrożonych
½ łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
Opcjonalnie 4 łyżki czerwonego wina
Sposób przygotowania:
Pomidory parzymy, obieramy ze skóry, kroimy i wycinamy z nich gniazda nasienne. Do tak przygotowanych pomidorów dodajemy maliny i opcjonalnie wino. Wszystko blendujemy na gładką masę. Jeżeli jest potrzeba koktajl doprawiamy solą i/lub cukrem. Przed podaniem chłodzimy min. 2 godz. w lodówce.
Do koktajlu możemy dodać również kilka kropli tabasco, sok z wyciśniętego świeżego imbiru, bądź sok z limonki. Zamiast wina można podawać go z innym wysoko procentowym alkoholem, dla osób, które wolą drinki na słodko i nie przepadają za tradycyjną Bloody Mary.
Bez alkoholu jest świetnie orzeźwiającym napojem na gorące dni, pasuje do podawania na grillu.
Pomidory pieczone są świetnym dodatkiem do obiadów, steków, dań z grilla. Połączenie pomidora z majerankiem daje naprawdę ciekawy i smaczny efekt.
Składniki:
Pomidory- tyle ile akurat nam jest potrzebnych
Ser feta
Suszony majeranek
Sól
Oliwa z oliwek
Sposób przygotowania:
Pomidory myjemy i kroimy na pół. Układamy je na blaszce do pieczenia skórką do dołu. Na przekrojonego pomidora kruszymy ser feta, a na koniec posypujemy majerankiem
Wkładamy do rozgrzanego piekarnika ok 170-180 ºC, na ok. 5 min. Po wyciągnięciu skrapiamy delikatnie oliwą i oprószamy solą.
Pomidory pieczone są świetnym dodatkiem do obiadów, steków, dań z grilla. Połączenie pomidora z majerankiem daje naprawdę ciekawy i smaczny efekt.
Do tego przepisu najlepiej wybrać odmianę pomidorów bardzo mięsistych i mało soczystych, lub bardzo drobnych, jak np. pomidorki koktajlowe.
Składniki:
Pomidory, najlepiej Cherry, koktajlowe lub inne małe
Czosnek
Sól morska
Oliwa z oliwek
Sposób przygotowania:
Do tego przepisu najlepiej wybrać odmianę pomidorów bardzo mięsistych i mało soczystych, lub bardzo drobnych, jak np. pomidorki koktajlowe.
Pomidorki myjemy, rozcinamy wzdłuż na połowę i układamy na wyścielonych papierem do pieczenia blaszkach. Czosnek kroimy w bardzo cienkie plasterki i układamy na każdym z pomidorków.
Pomidory wkładamy do piekarnika z termoobiegiem nastawionego na 40- 45ºC i trzymamy około 2 godzin. Możemy zostawić drzwi od piekarnika lekko uchylone, aby ewentualna para miała ujście.
Jeżeli mamy suszarkę do warzyw i owoców, możemy pomidorki umieścić w niej.
Po wyciągnięciu delikatnie skraplamy je oliwą z oliwek i oprószamy solą morską i podejmiemy na ciepło lub wystudzone jako dodatek do mięs.
Jeżeli chcemy umieścić suszone pomidorki w słoiku zalane oliwą, pomidorki ogrzewamy przez 2-3 godziny dzienne, pozostawiamy do zupełnego ostygnięcia, a całą czynność powtarzamy przez kolejne 2-4 dni, aż do chwili, kiedy wysuszone pomidory dalej pozostają elastyczne, ale widocznie bez nadmiaru wilgoci.
Tak przygotowane pomidory wkładamy do słoików, przekładamy ząbkami czosnku oraz listkami bazylii (ew. innych ziół – można też dodać ziarna pieprzu i ziela angielskiego lub jałowca), a na koniec zalewamy ogrzaną oliwą.
Słoik pasteryzujemy, trzymając w nagrzanym do 70ºC piekarniku przez około 2 godziny.
Zupę możemy udekorować listkami bazylii, bądź posiekanej natki pietruszki. Można podawać ją posypaną startym parmezanem, plasterkami mozzarelli, pokruszoną fetą, bądź z grzankami
Składniki:
3 łyżki oliwy z oliwek lub masła klarowanego
3 ząbki czosnku
1 łyżeczka suszonego oregano
1 duża cebula
2 duże marchewki
1 mała pietruszka (opcjonalnie)
1,5- 2 kg pomidorów (dojrzałych i mięsistych)
3 szklanki wody
Sól, pieprz i cukier do smaku
bazylia lub pietruszka do podania
Sposób przygotowania:
Czosnek i cebulę obieramy i kroimy w grubszą kostkę. W dużym garnku podgrzewamy oliwę z oliwek lub masło klarowane i wrzucamy cebulę, którą podduszamy na małym ogniu. Na koniec dodajemy czosnek i chwilę podsmażamy nie doprowadzając do jego przypalenia.
Obraną marchewkę i pietruszkę kroimy na cienkie plasterki, dodajmy do garnka z cebulą i całość podsmażamy dalej, dokładnie mieszając ok 2-3 min. Pod koniec wlewamy szklankę wody do garnka i chwile podgotowujemy warzywa.
Pomidory myjemy i wkładamy do dużej miski aby zalać je wrzątkiem. Po minucie wyciągamy i obieramy je ze skórki (po sparzeniu skórka sama łatwo odchodzi). Kroimy pomidory ma kawałki, dodajemy do garnka i ewentualnie zalewamy jeszcze wodą tak, aby wszystkie warzywa były zakryte. Dodajemy oregano, sól i pierz, oraz opcjonalnie łyżeczkę cukru, dla podkręcenia smaku. Gotujemy zupę na małym ogniu jeszcze około 10-15 minut, do czasu aż marchewka będzie miękka. Zupę bledniemy na gładki krem.
Zupę możemy udekorować listkami bazylii, bądź posiekanej natki pietruszki. Można podawać ją posypaną startym parmezanem, plasterkami mozzarelli, pokruszoną fetą, bądź z grzankami.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka cookiesZgoda